Proč (ne)jsou vitariáni paka aneb šťastný nový rok

31. prosince 2014 v 10:07 | Llamka |  Kolem okolo
Krásný poslední den roku!:-) Jelikož dneska je 365 z 365 dní, kdy jsme měli čas válet se, spořádat tuny nezdravých dobrot a jinak prasit hřešit, možná nad tím teď trochu přemýšlíme. A možná přemýšlíme i nad tím, jak (a proč?) to příští rok změnit. Měla bych jeden nápad:-)

Jen na okraj - vitariáni (tedy příznivci "raw food") jí pouze potraviny, které neprošly tepelnou úpravou nad 45 stupňů - to znamená především to, co nám spadne ze stromu, dá se vytáhnout ze země nebo utrhnout sousedovi za plotem. Ovoce, zelenina, ořechy a semínka. Podle nich totiž mají největší výživovou hodnotu...Pokud některý večer náhodou nebudou dávat Růžovku, House, nebo na cokoliv čučíte, doporučuju zkouknout dokument "Food matters". Rozhodně se všechny tamní názory nestaly mou novou filozofií (jsem možná trochu úzkoprsá, ale klystýr 16x denně mi prostě nepřijde jako skvělý program na poklidný nedělní podvečer:D), ale dobře vysvětluje, jak dochází k tomu, že tlusté pašíkové lidstvo je vlastně podvyživené. Protože většina jídel, která konzumujeme, je již tepelně upravena a mnohé jejich výživné látky jsou tím pádem vydušeny, vysmaženy, vyvařeny, zkrátka fuč, může se stávat (a stává), že lidi s nadváhou mají přitom vážný nedostatek živin. I proto se k obezitě pak přidávají zdravotní potíže, nemoci a další potěšeníčka.


To, že jíst čerstvé, přírodní produkty je obrovsky důležité je asi takovou novinkou, jako že šmoulové jsou modří. Přesto může být překvapivě těžké to opravdu dodržovat. Proto jsem se rozhodla vyzvat sama sebe - příští rok bude třetina jídla, co s přítelem spořádáme, raw. Ne proto, že je to teď módní, ani proto, že je to těžké, ale prostě proto, že je to dobré. A i vám přeju, abyste si našli cíl, který - včetně cesty k němu - vás bude bavit a přinášet vám radost. A pokud je na programu hubnutí a chcete si to hned ze začátku ulehčit, doporučuju podívat se zde.


A teď už...šťastný a zdravý rok 2015!:-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama